מר מיכאל פרוינד

מייסד הארגון "שבי ישראל" – השבת אבודי ישראל לעם ולארץ

הארגון הוקם במטרה לחזק את הקשרים בין ישראל ויהדות התפוצות, לבין קבוצות ממוצא יהודי וקבוצות שאינן יהודיות המבקשות להיות חלק מהעם היהודי.

מיכאל פרוינדבשנת 1995 עלה פרוינד ארצה מניו יורק, כאשר בשנה שלאחר מכן בקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה, שימש פרוינד כסגן יו"ר אגף ההסברה. באביב 1997 קיבל פרוינד מכתב מבני המנשה, בבקשה לחזור לארץ אבותיהם – פה בארץ ישראל והמכתב שנגע לליבו גרם לו לענות להם ולנסות להביאם ארצה. פרוינד נפגש עם בני הקהילה שחיים פה בארץ והתרשם מאישיותם ורצונם להיות חלק מהעם היהודי בארץ ישראל ולנהל חיי תורה ומצוות. הוא לא היסס, עלה על המטוס לצפון מזרח הודו והשתכנע לעזור ולהגשים את חלומם. תוך תקופה קצרה הצליח להסיר להם מכסת עליה שנתית לארץ דרך משרד הפנים.

בשנת 1999 כשנתניהו סיים את הקדנציה, פרוינד עזב גם הוא והחל להתעניין בקהילות שונות ברחבי העולם כדוגמת בני האנוסים והיהודים הסינים – תוך כדי ביקורים שונים בקרב קהילות המצויות ברחבי הגלובוס.

ארגון שבי ישראל תחת חסותו עמד בשנים האחרונות מאחורי מספר התפתחויות ופריצות דרך משמעותיות: זמן קצר לאחר שממשלת אולמרט הקפיאה את עליית בני המנשה פתח פרוינד במסע שתדלנות אינטנסיבי מול שרים וח"כים במטרה לחדש את העלייה. מאמציו נשאו פרי כשבאוקטובר 2012 החליטה הממשלה פה אחד לחדש את עלייתם, כאשר בדצמבר 2012 ובינואר 2013 עלו 274 בני המנשה לישראל – כאשר כולם השלימו את הליך הגיור ומתגוררים בעכו ובמגדל העמק. לאחר מכן, חזר פרוינד לממשלה והצליח להשפיע ולהביא לכך שבאוקטובר 2013 900 בני מנשה נוספים יובאו באמצעות הארגון. כאשר הקבוצה הראשונה עם 160 עולים נחתה בארץ בינואר 2014 ו-740 נוספים צפויים להגיע במהלך השנה הקרובה. זוהי הקבוצה הגדולה ביותר של עולים מבני המנשה שעשו עלייה לישראל בטווח זמן כל כך קצר, וחזונו של פרוינד להביא עד שנת 2020 את יתר 7,000 בני המנשה שעדיין חיים בהודו.

לצד הישג מרשים זה עומד הארגון בעיצומו של קמפיין נוסף מול הממשלה לפתיחת שערי המדינה לכ-15,000 יהודים סובוטניקים החיים ברוסיה – צאצאיהם של איכרים רוסים שהתגיירו לפני מאתיים שנה ושמרו על יהדותם זאת על אף רדיפות חוזרות ונשנות מצד הצארים והקומוניסטים. עלייתם הופסקה בשנת 2005, אך משרד הקליטה והסוכנות היהודית נענו להפצרותיהם של הארגון לשיתוף פעולה, ובחודשים הקרובים צפויה להתקבל החלטת ממשלה שתאשפר את עלייתה של קבוצה ראשונה בת 100 נפשות.

בנוסף מחזיק הארגון בפולין שלושה שליחים המשרתים כרבני קהילה בערים קראקוב, קטוביץ' וורוצלב, ופועלים מול פולנים בעלי שורשים יהודים המחפשים לשוב אל העם היהודי. בתוך כך, בשנה שעברה, קיים הארגון בעיירה אושוויצם (אושוויץ) בפולין שבתון מיוחד לפולנים צעירים שגילו רק לאחרונה את שורשיהם היהודיים. זו הפעם הראשונה מאז המלחמה שאירוע מהסוג הזה מתקיים שם.

בקולומביה  -מסייע שבי ישראל בהקמת ארגון גג וקירוב 20 קהילות של בני אנוסים ליצירת פדרציה ארצית של קהילות אנוסים, הכוללת יותר מ -2,500 בני אדם. רובם רוצים לעשות עלייה לישראל.
http://youtu.be/WWPZzlIUMWg