יהודה הראל

ח"כ לשעבר, אבי ההתיישבות ברמת הגולן אשר הגן ושמר על שלמות הגולן כחלק ממדינת ישראל

יהודה הראלהראל נולד בגרמניה להורים חברי גבעת ברנר, שהיו בשליחות "החלוץ" לחילוץ יהודים משלטון הנאצי. במסגרת שירותו בצה"ל היה חבר בגרעין נח"ל של הנוער העובד שהצטרף לקיבוץ מנרה. למד היסטוריה באוניברסיטת תל אביב, לימד אסטרטגיה עסקית במדרשת רופין, והיסטוריה בסמינר הרעיוני של הקיבוץ המאוחד באפעל. הראל היה חבר ב"אחדות העבודה" קרוב ומקורב ליצחק טבנקין. הראל תמך מצעירותו בהשגת שלמות הארץ בדרך של התיישבות בכל חלקי ארץ ישראל.

ביולי 1967 היה ממקימי קיבוץ מרום גולן, הישוב הראשון בשטחים המשוחררים. מאז פעיל בהקמת הישובים גולן, בהקמת ועד ישובי הגולן ובכל המאבקים הפוליטיים והציבוריים נגד ויתור ונסיגה מהגולן. יזם ודחף להחלת החוק הישראלי בגולן.

הראל היה מבין מקימי מפלגת הדרך השלישית, והיה יושב ראש סיעתה בכנסת ה-14. יזם והביא לחקיקת חוק היסוד המחייב משאל עם עם על כל ויתור בגולן ובירושלים.

באמצע שנות השמונים יצא עם משנה סדורה לשינויים מבניים בקיבוצים, וניהול המשק על פי כלכלת השוק, והקים את חברת 'וקטור' שניהלה את השינוי בעשרות קיבוצים. את משנתו העלה על הכתב בספרו "הקיבוץ החדש" שיצא בהוצאת כתר ב-1993.

במשך למעלה מעשור היה יו"ר מכללת אוהלו בקצרין והוא פעיל בה עד היום.

מאז סיום חברותו בכנסת הוא עוסק בתכנון אסטרטגי של יישובי הגולן וקצרין במסגרת המכון לחקר הגולן. היחידה האסטרטגית עסקה, בין השאר, באכלוס הגולן, בפתוח קצרין, בחינוך חדשני, בחקלאות, בהקמת הפקולטה לחקלאות בגליל ועוד.

ב-2010 יצא לאור ספרו "להפריט" המנתח את הסיבות לכישלונן של האידיאולוגיות הגדולות במאה ה-20 ואת השיטה הקולקטיבית של הקיבוץ.