הרב דוד פנדל 2017-01-17T10:35:52+00:00

הרב דוד פנדל

פרס מוסקוביץ' לציונות, ע"ש ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', לשנת התשס"ח-2008, מוענק לראש ישיבת ההסדר "אפיקי דעת" בשדרות, הרב דוד פנדל, על ערכי התורה, הערבות ההדדית והמחוייבות לעם ולארץ, שנטע במאות תלמידי ישיבת ההסדר שהקים וטיפח; על היותה של הישיבה מקור של עוצמה עבור כל תושבי שדרות, גם בימיה הקשים ביותר של העיר, ועל הדוגמה האישית והמנהיגות הציונית המתגלמות במעשיו.

הרב דוד פנדלהרב דוד פנדל נולד בשנת 1961 בארה"ב. הוא עלה לארץ בשנת 1979, ולמד בישיבות "מרכז הרב" ו"שעלבים", תוך שילוב שירות צבאי במסגרת ה"הסדר". בשנת 1984 הוסמך לרבנות על ידי הרבנות הראשית לישראל, ומאוחר יותר אף הוסמך לדיינות.

בשנת 1994 עבר להתגורר עם משפחתו בשדרות, כחבר בגרעין תורני שהוקם על ידי מספר משפחות, אשר עברו לעיר במטרה להשתלב בתחום החינוך והקהילה בעיר.

בשנת 1995 הקים את ישיבת ההסדר "אפיקי דעת" בשדרות ומאז הוא עומד בראשה. עד מהרה הפכה הישיבה לאבן שואבת לתלמידים מכל רחבי הארץ.

תלמידי הישיבה מתחנכים באווירה ישיבתית קלאסית של ערכיות תורנית ומצויינות לימודית. במקביל, הם מעורבים בחינוך, בעשיה חברתית ובסיוע לאוכלוסיות חלשות בשדרות, כביטוי לתפישת העולם המנחה את הרב פנדל, אשר רואה בישיבה, מיום שהוקמה, גורם שתכליתו לשרת את הקהילה ולהוות מנוע צמיחה והעצמה לעיר ולתושביה.

השנים הקשות העוברות על שדרות ויישובי עוטף עזה העמידו את הישיבה ואת הקהילה הצעירה והתוססת שהתפתחה סביבה, כמו את כל יתר תושבי שדרות, במבחנים קשים מנשוא. אך דווקא שנים אלו מתאפיינות בפריחה ובשגשוג של הישיבה, שהפכה למוקד המקרין כוח עמידה, עוצמה ואמונה, אל מול טרור הקסאמים המכה בעיר כבר שבע שנים.

הדבר בא לידי ביטוי לא רק בגידול במספר התלמידים בישיבה ובמספר הזוגות הצעירים הבוחרים לבנות את ביתם בשדרות, כחלק מקהילת הישיבה, אלא גם בהקמת מסגרות חדשות, לימודיות, חינוכיות וחברתיות, המעמיקות את מעורבותה של הישיבה בחיי הקהילה, בשדרות ומחוצה לה.

כך, למשל, פועל בישיבה, מזה שבע שנים, מועדון לגמלאי שדרות, שבו התגבשה קבוצת תושבים המשתתפים בפעילות יומיומית, הכוללת לימוד משותף עם תלמידים מהישיבה, ופעילויות חברתיות נוספות. אלו מאפשרות לתושבים המבוגרים לחלוק עם הצעירים את החוויות הלא פשוטות שמזמנים החיים בשדרות, ולהעשיר את סדר יומם בלימוד ועשיה.

בנוסף, הוקמו פרוייקט "אח בוגר", המפגיש תלמידים מהישיבה ותלמידי תיכון משדרות ללימוד בחברותא, ומטה "יד ביד" המסייע לנזקקים בעיר.

http://youtu.be/pRbh-xWF550