תא"ל (מיל.) רן רונן (פקר) 2017-01-17T10:35:52+00:00

תא"ל (מיל.) רן רונן (פקר)

פרס מוסקוביץ' לציונות, ע"ש ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', לשנת התשס"ח-2008, מוענק לתא"ל (מיל.) רן רונן (פקר), טייס, לוחם ומפקד, על היותו מופת של אומץ, הקרבה ומנהיגות, על התמודדותו יוצאת הדופן עם האתגרים החינוכיים והערכיים העומדים בפני הציונות כיום, ועל הצלחתו בהקמת פרוייקט "צהלה", תוך גיוסם של קצינים ומפקדים לשעבר לחזית העשיה החברתית ולמען הנוער הישראלי.

רן פקר-רונןרן רונן (פקר) נולד בישראל ב-1936. הוא התגייס לחיל האוויר ושירת בו במשך 35 שנה, בשורה ארוכה של תפקידים, כטייס קרב, כמפקד טייסת, כמפקד בית הספר לטיסה של החיל וכמפקד בסיס. בתפקידו האחרון בחיל היה ראש להק אוויר.

במהלך שירותו, השתתף במלחמת קדש, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים, וכן בעשרות משימות מבצעיות נוספות. בין מבצע קדש למלחמת יום הכיפורים, צבר לזכותו שבע הפלות של מטוסי אוייב בכ-350 גיחות מבצעיות.

במלחמת ששת הימים השתתף, כמפקד טייסת מטוסי מיראז', במבצע "מוקד", שבו הושמדו חילות האוויר הערביים. לאחר המלחמה, כשאמור היה לצאת, כקצין בכיר, ללימודים בארה"ב, התנדב לשוב ולפקד על טייסת מטוסי פאנטום, לאחר שמפקד הטייסת נהרג.

במלחמת יום הכיפורים היה מופת של אומץ, גבורה ומנהיגות, בשעה הקשה ביותר של מדינת ישראל בכלל ושל חיל האוויר בפרט, כאשר הפגין דוגמה אישית ויצא בעצמו, למרות היותו מפקד בסיס חיל האוויר תל-נוף וקצין בכיר, בראש טייסי הבסיס, לגיחות מבצעיות רבות בשטח האוייב.

לאחר שהשתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף, פנה לעסקים פרטיים, אך לאחר שנים אחדות נענה לבקשה לכהן כקונסול ישראל בלוס אנג'לס.

עם שובו ארצה, בשנת 1993, חזר והשתלב בעסקים פרטיים, אך במקביל החליט לעסוק, באופן אישי, בחונכות והדרכה של בני נוער לערכי הציונות ולאזרחות טובה. הוא החל להדריך קבוצה קטנה של בני נוער בסיכון, וליווה אותם באופן אישי במשך שנות הלימודים בבית הספר התיכון עד שעברו בהצלחה את בחינות הבגרות, ולאחריהן התגייסו לשירות קרבי בצה"ל. מתוך 12 נערים, הפכו שניים לקצינים, וחמישה שירתו בשירות קבע.

לאור ההצלחה שנחל עם קבוצה ראשונה זו של בני נוער, החליט להקים את פרוייקט "צהלה" שמטרתו חינוך בני נוער לערכים ציוניים, לאזרחות טובה ולמעורבות חברתית, ושבמסגרתו פועלים היום למעלה משבע-מאות חניכים ועשרות מדריכים, שרובם קצינים ומפקדים לשעבר, מהם מכהנים, גם היום, בתפקידים בכירים במגזר הציבורי והפרטי, המקדישים את זמנם בהתנדבות מלאה.

הצלחתו החינוכית והערכית של הפרוייקט באה לידי ביטוי, בראש ובראשונה, בשיעור בוגרי הפרוייקט המתגייסים לשירות צבאי משמעותי.

http://youtu.be/mRoK3hLHvrk