מר סמי ברלב 2017-01-17T10:35:52+00:00

מר סמי ברלב

מראשוני ההתיישבות בגולן ומייסד העיר קצרין

מר סמי ברלבשמואל (סמי) ברלב, נולד בבגדד. בשנת 1951 עלה עם משפחתו לישראל. כראש המועצה המקומית קצרין, פעל סמי שנים רבות לבסס ולחזק את ההתיישבות היהודית ברמת הגולן.

בשנת 1968, אחרי מלחמת ששת הימים, היה מראשוני המתיישבים ברמת הגולן, תחילה במרום גולן ומאוחר יותר בקונייטרה.

באוקטובר 1973, במהלך מלחמת יום הכיפורים, פונה מקונייטרה, אך מיד לאחר המלחמה החל לתכנן את הקמתה של עיר בגולן ובשנת 1975 עמד בראש גרעין להקמת העיר העברית החדשה בגולן.

לאחר כשנתיים של פעילות ציבורית, הצליחו חברי הגרעין לשכנע את הממשלה לאשר את הקמתה של עיר חדשה בגולן. 1,300 שנה אחרי חורבן העיר התלמודית קיסרין ברעידת אדמה, עלו חברי גרעין קצרין על הקרקע, בסמוך לעתיקות היישוב היהודי העתיק, והקימו את היישוב קצרין.

ב-1980 נבחר סמי לראש המועצה המקומית קצרין, והוא מכהן מאז בתפקיד זה. תחת הנהגתו הפך היישוב קצרין לאחת הערים המטופחות והמתקדמות בישראל, מודל לקליטת עלייה ולניהול מוניציפאלי מצטיין.

מראשית דרכה פתחה קצרין שעריה בפני כל מתיישב אשר ביקש לקבוע ביתו בגולן והצליחה למשוך אלפי משפחות וצעירים. בסוף שנות ה-80, כשנפתחו שערי העלייה מבריה"מ, מיהרו סמי, ורבים מותיקי היישוב, לשדה התעופה ובידם שלטים "בואו לקצרין". בתחילה חששו העולים מקרבתה של העיר לגבול הסורי, אולם לאחר קליטה מוצלחת של המשפחה הראשונה, באו רבות נוספות בעקבותיה. במשך השנים פותח בקצרין מודל קליטה ייחודי ומוצלח וכיום, כשליש מתושבי העיר הם עולים.

שמואל ברלבבמקביל, פעל סמי לקליטת גרעין מורים תורני של עמותת "שעלי תורה", שחבריו הקימו בקצרין בי"ס ממלכתי-דתי ומכינה קדם צבאית.

במשך ארבעים שנותיו בגולן פעל סמי לבניית קהילה איתנה המושתתת על ערכים של אחדות, אהבת האדם ואהבת הארץ. בזכות מסירותו לגולן ולתושביו הוא מזוהה כאחד ממנהיגיו הבולטים של האזור, חלוץ במאבק לשמירתו כחלק בלתי נפרד מישראל.

על חלקו המרכזי בהקמת ההתיישבות בגולן ובשגשוגה במשך 40 שנה; על הגשמת חזונו להקמת העיר קצרין; על היותו מופת של מנהיגות קהילתית ומוניציפאלית ושל עשייה ציונית וחלוצית, מוענק לסמי ברלב פרס "עוז ציון" לשנת התשס"ט-2009.