הרב בנימין (בני) אלון 2017-01-17T10:35:34+00:00

הרב בנימין (בני) אלון

מחנך, שר לשעבר, איש חזון ומעש, מחזק ההתיישבות היהודית בירושלים המאוחדת ובסביבתה ופורץ דרך בתמיכה הבינלאומית בישראל

הרב בני אלוןהרב בני אלון הוא מנהיג ציבור שחזונו ושאר רוחו הייחודיים משפיעים השפעה חשובה על המחנה הלאומי בעשורים האחרונים. הוא חידש וחיזק את ההתיישבות היהודית בחלקים שונים של מזרח ירושלים ואזור קבר רחל, הוביל את גיבוש המחנה הלאומי לכדי כוח פוליטי מאוחד, קידם תוכנית מדינית אלטרנטיבית לתוכנית אוסלו והקים רשת שדולות פרלמנטריות המאגדת חברי פרלמנט אוהדי-ישראל מכל רחבי העולם.

הרב בני אלון הוא בין החלוצים שהבינו עד כמה חידוש ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים הוא קריטי לאיחודה של ירושלים. הוא יזם מענה לאתגר היסטורי זה ע"י הקמת ישיבת "בית אורות" בהר הצופים, כיהן כראש הישיבה, נלחם לסגירת ה"אוריינט האוס" הפלשתיני ועמל לחדש ולתגבר את הנוכחות היהודית בשכונות מזרח העיר בדגש על חידוש הישוב היהודי בשכונת שמעון הצדיק, במזרח מוסררה ועוד. כמו כן, הציב את חזון עטיפת העיר העתיקה בפארקים ירוקים (ביניהם פארק עמק צורים בו מתקיים השנה טקס הענקת פרס זה) לעצירת הבניה הערבית הבלתי חוקית, ודאג, כח"כ וכשר תיירות, להפניית תקציבי ממשלה לפיתוח מזרח ירושלים ולפרויקטים חיוניים ברחבי יהודה ושומרון כמו גם בגליל, במישור החוף ובנגב.

מיום שנבחר לכנסת, פעל הרב בני אלון להדגשת המשותף והמאחד בין חלקי המחנה הלאומי. הוא בחר להצטרף דווקא למפלגה שחרטה על דגלה את שיתוף הפעולה בין דתיים לחילונים, היה הרוח החיה מאחורי גיבוש שלושת מפלגות "האיחוד הלאומי" המקורית והוביל לאיחוד ההיסטורי בין המפד"ל לאיחוד הלאומי וליצירת התשתית לשיתוף הפעולה, הנמשך עד היום במסגרת "הבית היהודי".

תרומה משמעותית נוספת של בני אלון לציונות הינה פעילותו הדיפלומטית. הרב אלון הגה וקידם תוכנית מדינית להשגת שלום אמת במזה"ת על ידי מימוש האופציה הירדנית ופתרון בעיית הפליטים. הוא היה בין הראשונים שהעמידו אלטרנטיבה מדינית אמיתית וריאלית ולא הסתפקו בהתנגדות גרידא לתוכניות השלום של השמאל.

הרב אלון ניחן בהבנה נדירה של האופן שבו ישראל יכולה וחייבת להסתייע בידידיה בחו"ל. הוא עמד בראש שדולת הכנסת לקידום יחסי ישראל עם קהילות נוצריות של אוהבי ישראל ברחבי העולם וייסד את ארגון IAF (Israel Allies Foundation) המאגד חברי פרלמנט ומנהיגים במדינות שונות, לפעילות פוליטית משותפת למען מדינת ישראל. כאשר כיהן כשר התיירות, בתקופת הפיגועים הקשה של האינתיפאדה השנייה, השכיל לפנות אל קהילות הנוצרים האוונגיליקנים אשר המשיכו, בזכות מסירותם לארץ הקודש ולתנ"ך, לבקר בישראל, למרות המצב הביטחוני הקשה ששרר באותה העת. מדיניות זו של שר התיירות בני אלון הצילה באותן שנים את ענף התיירות של מדינת ישראל שחווה מצוקה קשה.

לאחר פרישתו מן הממשלה ומן הכנסת מכהן הרב בני אלון כנשיא ה-IAF הפעיל בקונגרס האמריקני בוושינגטון וב-30 פרלמנטים ברחבי העולם, מוביל הצעות חוק ויוזמות פרלמנטריות למען ישראל ויוזם כינוסים בינלאומיים שנתיים בארץ ובחו"ל.